Kiralık Evler | Gönenç Emlak

Fiyatlar Uçtu

Gönenç Emlak Şirketi tarafından Marmaris emlak piyasasında kiralık ev fiyatları sürekli yükseliyor ve konut bulmak güçleşiyor açıklaması geldi. Memur tayinleri ile beldemize gelenler şok yaşıyorlar. 2.000-2500-TL aylık kira fiyatlarını duyanlar şaşkınlık içinde. 2+1 yaklaşık 60-80 m2 metraja sahip evler 1500-TL aylık fiyat etiketi taşıyor. Marmaris kiralık ev piyasasında bulabilenler şanslı.

Kiralar neden yüksek?

Tamamen piyasa kuralları ile açıklanabilir. Arz talep fiyatları belirliyor denilebilir. Marmaris 30 yıl önce 5.600 kişi nüfusuna sahipti. Birkaç yıl önce yapılan adrese dayalı kayıt sistemine göre nüfusumuz 98.000 oldu. İmar çalışmalarında gelişmeler ardından yapılaşma hızlandı ve iki üç yıl öncesine satılık parsel kalmadı. Tek tük parseller hisseli, suyu bulunan, sorunlu veya piyasa rayiç değeri üzerinde fiyatla satılanlar. Münferit olduğundan geneli etkilemiyor. Gelen çok. Yani talep yüksek. Arz ise sabit seviyesine yakın. Kronik daralma var. Herkes evine yerleşti. Tayin, ölüm, satış haricinde sadece kentsel dönüşüm ile boşalan evler var. Bu sorunun çözümü yok. Talep arttıkça fiyat yükselmeye devam edecek. Parametrelerde değişiklik olmadığı taktirde fiyatların düşmesi beklenmiyor.

Ne zaman konut kiralanır?

Yaz mevsiminde şansınız %1 kadar az seviyede. Aylık kira tutarı önemli değil ise sorun yok. Örneğin 1+1 aylığı 4.000-TL Yıllık peşin edeme ile kiralık rezidans bulmanız her mevsim mümkün. Orta direk, çalışan kesim için sürekli ikameti düşünen aileler 1000-1500-TL aylık kira ödemeli evleri kasım-şubat aylarında bulabilir. Bu aylar konut kiralamada en uygun zamandır.

Günlük kiralık evler

Bu tip eşyalı evler kiraya verilmektedir. Kiraya veren emniyet müdürlüğü’ne evde kalanların kimlik bilgilerini bildirmekle yükümlüdür. Kazanılan kira geliri için beyana tabidir. Evin elektrik, su, temizlik konusu özel servis gerektirir. Emlak şirketleri ilgisi dışında olan konu genellikle tekil şahıslar tarafından yapılır.

Turistik Konaklama

Pek çok aile otel ortamı yerine ev yaşamını lanse eden konutlarda tatilini değerlendirmek ister. Bazı turizm firmaları bu yönde sunum yapmaktadır. Apart oteller bu tip talepleri kaamaya yönelik ihtiyacı karşılar. 2+1 veya 1+1 apart ünitelerine ilgi vardır. Turistik tesisler ise, her şey dahil konsepti ile misafir kabul etmektedir.

DMCA.com Protection Status