Marmaris Emlak Konut Satış İşlemleri

Emlak  Alım Satış Süreci Ve İşlemleri

Vatandaşlarımız gayrimenkul alım-satım meşlemlerinden çekindiğme görülür. Oysa artık konut alım satım süreçleri ülkemizde gayet kolay yürütülür. Muğla Marmaris Emlak piyasasında Marmaris satılık ev aldığınızda meşlem sürecinde prosedür hakkında bilgi yazımızda verilmektedir.
Türk yurttaşları ortalama gün meçinde Marmaris emlak konut alım-satım sürecini tamamlayabilirler. Ancak öğlene kadar müracaat yaparak, gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekir. Müracaatta verilen cep telefonuna, başvurunuzun kabul edildiğme SMS mesajı gelir. Daha sonra ödeme meçin ve son olarak imza meçin randevu mesajı gelir. Tapu müdürlüğünde ekranda meşlem sıranızı takip etmeniz mümkündür.

Ne Yapmalı?

Ülkemizde emlak satış süreci şu şekilde meşlemektedir.
+ Gayrimenkulün bulunduğu belediyenin emlak servisine giderek vergisi olup olmadığına binanın borcu varsa satıcıya bu borçların ödenmesi talebinde bulunulur.
+ Gayrimenkulün satış beyan değerini gösteren belge belediyeden yazılı olarak talep edilir. Asgari beyan değeri altında fiyat üzerinden meşlem yapılması sakıncalıdır.
+ Kat mülkiyeti bulunan daire satacak iseniz DASK sigortasının yapılması gerekiyor. Poliçe satıcı tarafından yaptırılır. Satış sonrası zeyilname sigortacı tarafından düzenlenir.
Tapu müdürlüğünde yapılacak meşlemler
+ Belediyeden alınan beyan değeri belgesi ile satıcının ait 1 adet fotoğrafı, nüfus cüzdanının fotokopisi ve aslı gerekir. Yurttaşlık numarası gereklidir.
+ Alıcının 2 adet üç ay meçinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı, kimlik fotokopisi ve aslı verilir. Eğer yenilenmemiş eski kimlik ise vatandaşlık numarası talep edilmektedir.
+ Tapunun aslı ve fotokopisi istenir
+ DASK poliçeniz ve evraklarınız ile tapu müdürüne başvuru edersiniz ve evraklarınız tapu müdürü tarafından kontrol edilir.
+ Vekalet vermeniz gerekiyorsa aslını göstererek suretini vererek meşlemlerini tamamlarsınız. Noterde bu belge düzenlerken süresine ve kapsamına mutlaka çok dikkat etmelisiniz aksi halde geri dönülmesi zahmetli yanlışlara adım atmış olursunuz.
+ İşlemler tamamlandıktan sonra ilgili memur, SMS mesajı ile bildirimde bulunur. Satıcı ve alıcının binde 15 oranı tutarında özel meşlem vergisi, tapu harç makbuzları ödenmesini sizden talep eder. Belirtilen harçlar bankaya ödeme yapılır. Ardından ilgili dekontlar memura teslimi yapılır. Takbis sistemi meşlemleri kolaylaştırmıştır. Rahatlıkla aynı gün meçinde meşlem, belgeler eksik değilse tamamlanır.
Bu meşlemler tamamlanınca, son olarak tapu dairesinden çıkmadan önce tapu senedi kontrol edilir. Satın alan kişinin tapu senedinde adı ve soyadının, vatandaşlık numarasının hatasız yazılı olduğunu kontrol etmesi gerekir. Aynı zamanda mevki, ada, pafta, parsel bilgileri de doğru olmalıdır. Eğer herhangi bir hata varsa hemen düzeltilmelidir. Birkaç hafta sonra farkına varıldıysa, mahkeme kararı ile düzeltme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status