Muvazalı Gayrimenkul Satışı

MUVAZAALI GAYRİMENKUL SATIŞI NE DEMEK VE NASIL İPTAL EDİLİR?

Muğla Marmaris Gönenç Emlakçılık Şirketi muvazalı gayrimenkul satışı konusunda sık karşılaşılan sorular yanıtlarını açıklıyor. Muvazaalı gayrimenkul satışı ile çok sık karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu satış daire sahibinin satış yaparken gerçek fikri dışında satış yapmasıdır. Diğer bir değişle hileli satıştır. Bunlara örnek olarak borcu olan kişilerin borçlarına karşılık satış yapması veya bazı kişilerin miras bırakmalarını verebiliriz.

Muvazaalı kelime anlamı olarak da danışıklılık anlamına gelişmektedir. Kısacası satışın hileli olduğu adından da anlaşılmaktadır. Bu satışta taraflar 3. bir kişiyi kullanırlar. Satış sözleşmesi yaparlar fakat gerçekte bu sözleşmenin hiçbir satış akti olmamasını isterler. Taraflar bu hususta anlaşma yaparlar. Bu satışa en çok borçlu olan kişilerde rastlanmaktadır. Borçlu olan kişiler borçlarına karşılık evleri girmesin diye sahip oldukları evleri bir başkasına devrederler.

MUAVAZAALI GAYRİMENKUL SATIŞ TÜRLERİ NELERDİR

Muvazaalı gayrimenkul satışında farklı türlerde işlem yapılabilmektedir. Muvazaa çeşitleri şunlardır.
• Bunlardan bir tanesi adi muvazaa’dır. Bu satış türünde hiç hüküm doğmaz.
• Bir diğer muvazaa ise nispi olandır. Bu tür de ise sözleşmenin arkasında başka bir sözleşme gizleniyordur.
• Tam muvazaa türünde sözleşmenin tamamını kapsamaktadır.
• Bir diğer çeşit de kısmi muvazaa’dır. Kısmi olan türde sözleşmenin bir kısmının kapsamaktadır. Bu türe örnek olarak şunu söyleyebiliriz. Satış yapılır iken taraflar dairenin değerinden daha az ya da daha fazla fiyat gösterir.
• Son olarak da nispi muvazaa vardır. Bunda ise satılacak olan gayrimenkulün satışı yapılır fakat yapılmış olan bağış gizli tutulur.
Yapılan satış türüne göre muvazaa’yı ayırt edebilirsiniz.

MUAVAZAALI SATIŞTA NE YAPILIR?

Muvazaalı satış Türk Borçlar Kanunu tarafında düzenlenmiştir. Bu nedenden dolayı satış içerisinde yer alan taraflar sözleşmenin içeriğine uyum sağlar ve gerçek iradeleri ile yaparlar. Bu satış türünde gerçek fikirler ortaya konmaz ise satış hükümsüz sayılır. Sözleşmeyi hükümsüz saymak için satma işlemi yapanlar, üçüncü bir kişi iddiada bulunabilir. İddiada bulunacak olan üçüncü kişinin davada hukuki bir yararı olması gerekmektedir. Burada iddiada bulunacak üçüncü kişinin bulunduğu durum önemlidir. Çünkü dava o kişi için artık muvazaa değil muteber bir dava haline gelir.

Selimiye Emlak Selimiye Satılık ArsalarSelimiyede satılık araziler

DMCA.com Protection Status