Sahibinden Ev Almak

Gonenc Emlak Şirketi sahibinden ev almak konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında açıklamaları içeren makaleyi paylaşıyor. Önemsiz görülen ayrıntılar başınızı ağrıtabilir. Dikkatli olmak her zaman kazandırır.

Nelere dikkat etmeli
Direkt olarak sahibinden satılan gayrimenkul bulmak çok zor işlerden birisidir. Satılık gayrimenkul aramak, insanın ömründe birkaç kez yaptığı, her yaptığı zamanda da değişik risk taşıyan işlemlerden birisidir. İkinci el konut için harcanan emek yalnızca ev aramaktan ibaret değil, aynı zamanda  ömür boyunca yapılan birikimin yüksek fiyatlar ödenerek harcandığı işlemdir.

Tüm yaptığı birikimi, sahibinden satılık konut alarak harcayan kişiler, bazı zamanlar gördükleri evi almama durumuyla bile karşılaşabiliyor. Bu tarz problemleri önlemek için, birkaç maddeyle kontrol edilmesi gerekenlerin listesine bakalım:

-Konut satın aldığınız kişi, oldukça fazla önemlidir. Sahibinden konut aldığınız zaman en büyük güvenceniz satıcı olmaktadır. Yatırım konusunda sizi neler beklediğini anlamalısınız.

-Konutun bulunduğu semt, konumu, sosyal olanakları gibi konuları iyice değerlendirmek gerekir. Mümkünse alınacak gayrimenkulü yerinde görmeniz daha doğru karar olacaktır.

-Tapu kayıtlarının araştırılması, bunun uzman yardımıyla yapılması gerekir. Gerekli olan belediye kontrollerini de yaptırmak gerekir. Yönetim planı, proje, takdiyat durumu vb. konular ileriki zamanlarda konut almayı düşünen kişilere beklenmeyen maddi zarar verebilir.

-Civarda bulunan evlerin fiyatları ile kendi alacağınız evin karşılaştırmasını mutlaka yapmalısınız. Kentsel dönüşüm ile ilgili düzenlemesi var mı yok mu diye kontrol edilmeli, gerektiği takdirde SPK lisansı bulunan profesyonel gayrimenkul danışmanlık uzmanından yardım alabilirsiniz.

-Kat irtifakının olup olmadığından ya da mülkiyetin bulunup bulunmamasından emin olmalısınız.

-Deprem yönetmeliği için uygunsuzluk durumu olduğu takdirde sizi yine maddi zarar bekliyor olabilir. Deprem yönetmeliği açısından uygunluğunu resmi bir belgeyle talep etmeniz mümkündür.

– Sahibinden alacağınız satılık ev içinde kalan kiracının olması türlü sıkıntılar oluşturabilir. Evi almadan önce kiracıyla anlaşabilir veya işin uzmanından yardım isteyerek hukuka uygun şekilde evi boşaltmasını isteyebilirsiniz.

-Evin önceki borçlarını da evvelden araştırmak gerekir. Mevcut olan borçların ödenmesini talep edebilirsiniz.

-Sahibinden direkt olarak konut satın alırken önemli diğer husus da evin çıkaracağı masraflardır. Tadilata gerek olup olmadığını muhakkak sorgulayarak, hesabınızı evin çıkaracağı masraflara göre yapmalısınız.

Selimiye EmlakMarmaris satılık konutMarmaris konut

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın