Tahliyesi İstenen Kiracı Hakları açıklandı

Gönenç Emlak Şirketi çok sık yaşanan kiraya veren kiralayan arasındaki tahliye istemi konusunda bilgileri paylaştı. Kira kontratında aksine hüküm bulunmadığı taktirde neler yapılabilir açıklandı.

TAeHLİYESİ İSTENEN KİRACININ HAKLARI
Düzenlenen son kanunlar çerçevesinde artık kiracı- ev sahibi mantığı borçlu alacaklı mantığına dönüşmüştür. Bu yüzden ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan herhangi bir sıkıntı Borçlar kanunu çerçevesinde değerlendirilir.

Konut sahiplerinin birçoğu artık kira kontratı imzalayarak kiracıyla arasında sözleşme yapmaktadır. Evle alakalı olan her şeyi resmiyete dökmektedir. Bu bir nevi kiracının da haklarını saklı tutmak demektir. Bu sebeple her iki tarafında imzalanan sözleşmeyi ayrıntıları ile okumaları ve maddelerini tek tek incelemeleri gerekir. Olası bir olumsuz durumda her iki tarafın da hak iddia edebilmesi için bu sözleşmenin içeriğini kullanacaklardır.

KİRACININ GENEL HAKLARI
Sözleşme ile verilen evden kiracı sözleşme bitmeden çıkartılamaz. Sözleşme bitimine bir ay kala kiracıya bildirmek gerekir. Eğer bildirilmezse sözleşme otomatik olarak yenilenir.

Evdeki herhangi  hasar için kiracı ev sahibinden tadilat talep edebilir. Eğer bu tadilat oturum engelleyecek durumda ise kiracı bunu kendisi yaptırıp kontratta aksine ifade yoksa kiradan düşebilir.

Kiracının kiraladığı evin kullanım hakkını eve zarar vermemek koşulu ile başkasına verebilir. Evle ilgili sorun yaşarsa kontrat süresi dolmadan evden çıkma talebini ev sahibine iletebilir. Evin demirbaşlarına zarar veremez verirse kendisi karşılar ancak bunlardaki herhangi bir arızadan ev sahibi sorumludur. Mülk sahibi kiracıdan 3 aylık kira bedeli şeklinde depozito alabilir ancak eve herhangi bir zarar verilmemişse evden çıkarken bu bedel kişiye ödenir. Kentsel dönüşümle alakalı olarak kiracı evden tahliye edilirse iki aylık kira bedelini devletten isteme hakkına sahiptir.

KİRACININ TAHLİYE İŞLEMLERİ
Saydığımız maddeler kiracının genel haklarıdır ancak bunların yanında elbette ev sahibinin de hakları bulunur. Yalnızca şunu belirtmek gerekir. Ev sahibi veya devlet eğer kiracının evden tahliyesini isterse bu durumda tüm olumlu yönler kiracının tarafına döner. Tahliyesini istediğiniz kiracıya bir ay önceden bildirmeniz gerekir ve kiracı da altı ay içinde çıkmak zorundadır. Ancak karşılıklı anlaşılırsa bu kanunlara girmeye gerek kalmaz. Anlaşılamazsa tahliye davası açılabilir. Bunu açmak için de evin üzerinde vadeli kira olmaması gerekir. Eğer vadeli kira durumu varsa tahliye işlemini ertelemeniz gerekebilir.

Marmarisbox   –  Marmaris haber  –  Marmaris emlak

DMCA.com Protection Status