Marmarisin Tarihi Yerleri

Gezip Görülebilecek Tarihi Yerler
Gonenc Emlak Şirketi Marmariste ev alacaklara tatil planlayanlara Marmarisin tarihi yerleri hakkında bilgi vererek görülmesini önerdi. Mugla Marmaris ile çevresi gezilebilecek birçok tarihi yeri içinde barındırır. Marmariste tarihi yerler için size birkaç yer tavsiye etmek istedik.

Marmaris Kalesi
Marmarisin Kalesi görülmeye değer özellikle sahip olup tarihi mekanlardan birisidir. Kalenin ilk olarak İyonlar döneminde M.Ö. 1044 yıllarında yapıldığına ve sonradan da Büyük İskender döneminde tekrar yenilendiğini konusunda bilgiler yer almaktadır. Kale, Kanuni Sultan Süleyman dönemi sırasında, 1522 Rodos seferinin öncesinde tekrar yenilenmiş, genişletilmiş olduğu söyleniyor.

I.Dünya Savaşında ise bu kale Fransız donanması tarafından topa tutularak çok büyük bir zarar görmüştür. Kale 1970 yıllarına kadar barınma alanı olarak kullanılmış olup kalede 18 adet oda, 1 çeşme, ark bulunmaktadır. Son olarak kale 1980-1990 yılları içerisinde restore edilerek 1991 yılında müze haline getirilerek ziyaretçilere açılmıştır.

Hafsa Sultan Kervansarayı
Hafsa Sultan Kervansarayı, bir Osmanlı yapısıdır. Bilindiği gibi Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesidir. Kervansaraylar, dönemin dinlenme ve konaklama yerlerinden birisi idi. 1545 yılında inşa edilmiş olup Marmaris Kalesi’ne doğru uzanan dar yol üzerinde yer alır. Günümüzde Hafsa Sultan Kervansarayı, kafe ve hediyelik eşya dükkanları olarak hizmet vermektedir.

Sarıana Türbesi
Türbe, Marmaris’in kuzeydoğu tarafındadır. Sarıana’nın anısına Osmanlı mimarisiyle yaptırılmıştır. Sarınana döneminde kehanetleriyle meşhur. Rodos seferi esnasında Kanuni Sultan Süleyman da Sarıana’yı ziyaret ederek ondan olumlu işaretlerini alıyor. Sarıana aynı zamanda bu dönemlerde Osmanlı birliklerine süt ve yiyecek getiriyordu.

İbrahim Ağa Camii
İbrahim Ağa Camii, Kemeraltı mahallesinde bulunmaktadır. 1979 yılında inşa edilmiş olup caminin büyük kubbesi ile birlikte mimari değeri oldukça yüksektir. İbadete açıktır
.
İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı
Marmaris’in merkezinde bulunan İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı, 8.342 metrekare içerisinde, 2.100 metrekare yamaçta konumludur. M.Ö. 4. üncü yüzyıla ait arkeolojik kalıntılar park içerisinde sergilenmektedir.

Büyük Çarşı (Bedesten)
Tarihi Bedesten, Merkez Çarşısı içerisinde yer alır. Eskiden de olduğu gibi günümüzde de çarşı olarak hizmet vermektedir. Restore edilerek yenilendikten sonra daha çok ilgi görmektedir.

Taşhan ve Kemerli Köprüsü
Taşhan, Kemerli Köprüsü, Muğla yolunun 10. uncu kilometresinde olup İskele başı mevkinde yer almaktadır. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır.

Marmarisin tarihi yerlerden bazılarını vurguladık. Turizm Sektöründe, tatilciler, turistler için deniz, plaj, eğlence yanı sıra tarihi, kültürel, sosyal etkinlikler de ciddi organizasyonlarla öne çıkmaktadır.

Emlak HaberSatılık yazlık evler

Bir cevap yazın