Muğla Marmariste Tarihi Mekanlar Ve Eserler

Marmariste Tarihi Mekanlar ve Eserler

Marmariste Tarihi Mekanlar

Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden birisi olan Marmariste tarihi mekanlar ve eserler doğal güzelliğine derinlik katmaktadır.  Aracınızla yola çıkıp Muğla ilimize bağlı Marmaris’e doğru inen yolda “ Marmaris” yazılı tabelayı görünce mola vererek ilçeyi oradan izlemelisiniz.

Marmaris Kalesi

Kentin en önemli tarihi yapısı ilk kez İonialılar tarafından yaptırılmıştır. Marmariste tarihi mekanlar içinde oldukça önemli yeri bulunuyor.Bugünkü kale 1522 yılında  Osmanlılar tarafından yapılmış olandır. Kale yıllar içinde büyük zarar görmüş fakat restore edilerek bugün içerisinde müze yer almaktadır. Kazılardan elde edilen birçok eser burada sergilenmektedir. Kale ziyarete belirli saatlerde açıktır. Ayrıca Kalenin etrafında bulunan Kale Evleri koruma altına alnarak tarihsel doku korunmuştur.

Tarihi Eserler

Marmariste tarihi mekanlar ve eserler olarak ilçedeki diğer önemli Osmanlı yapısı da Hafıza Sultan Kervansarayı önemini koruyor. 1542 yılında yaptırılmıştır. Burası günümüzde turistik, hediyelik eşya satılan bir yer olarak hizmet vermektedir.

Tarihi Mekanlar

Çarşı içerisinde bulunan tarihi Bedesten de eskiden olduğu gibi günümüzde de alış veriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Alış veriş yapanlar, satılan ürünler değişmiş olsa da güzellik ve otantik yapısını hala koruyor. Dilediğiniz ilginç hediyelik eşyayı buradan temin edebilirsiniz. Kemeraltı Mahallesi’ndeki  İbrahim Ağa Camisi ve Sarı Ana Türbesi de gezilip görülecek tarihi mekanlar arasındadır. Ancak belirtmiş olalım, Merkez dışında yer alan oldukça önemli tarihi mekanlar da vardır. Bir başka yazımızda ayrıca ele almak için söz verelim.

Marmaris Yaşam

Son 30 yılda hızlı yapılaşma yaşansa da, Marmaris’in yine de güzel görünümü var. adrese dayalı kayıt sistemine göre nüfus vardır. Yaz aylarında çevresiyle birlikte yerli yabancı turistlerle 500-900.000’i bulan ilçe nüfusu ile devası tatil şehridir. Her bütçeye uygun otel, apart, kafe, restoran ve eğlence yerleri vardır.

Marmaris Plajları

Onca yapılaşmaya rağmen, yapılan çevre düzenlemeleri, arıtma sisteminden ötürü  plajlardan rahatlıkla  denize girilebilen Mavi Bayrak sertifikalı plajlar özelliğine sahip ender ilçemizdir. Tertemiz deniz, bomboş sahiller arayanlar için karadan ya da tekne turlarıyla ulaşılabilen koyları vardır. Su, doğa sporları meraklılarına, oteller, seyahat acenteleri  çok çeşitli seçenekler sunar. İnanılmaz tarihi örtüsü, sizleri büyüleyecek masmavi denizi ile gitmekten asla pişmanlık duymayacağınız bu cenneti  kısaca da olsa sizler için bazı bilgilerle paylaşmak istedik.

Yat Limanı

Marmaris doğal bir liman şehridir. Marmaris körfezi üç marina ve 1200 yat kapasitelidir. Eşsiz tertemiz kumsalları ve doğa harikası Marmaris, bugün Türkiye’ye  dünyanın her yerinden gelen turistlere ev sahipliği yapan ülkemizin en güzel kentleri arasında yerini almıştır. Dileriz tarih, kültür, doğa incisi Marmaris’te eviniz olsun.

Yazarın Notu

Muğla Marmaris Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul sektöründe 30 yıl üzerinde süre danışmanlık hizmeti verdi. Deneyim, bilgi ve birikimiyle pek çok ailenin burada konut veya iş yeri sahibi olmasını sağlayan  profesyonel hizmet verdi. 2024 yılında şirketimizin faaliyetine son verdik.Firma kurucusu Ekonomist Kemal Gönenç yıllardır yönettiği Blog ve Haber siteleri için deneyimleri yansıtan paylaşımlara devam ediyor. Emeklilik yıllarımızı hobi tadında özgün içeriklerle sunuyoruz. Bu tarihi beldeye yatırım düşünenlere fırsatların bitmediğini hatırlatalım.

Tarihi Mekanlar
Yazar

Medya İrtibat: 0532 312 01 16

Bir yanıt yazın