Elektrik Abonesi Olmak

Elektrik Yapı Kullanma İzni Olmadan Alınabilir mi?

Gönenç Emlak Şirketi yeni aldığınız veya kiraladığınız konut elektrik aboneliği için neler gerekiyor sorusunu yanıtladı. Marmaris satılık ev aldıktan sonra yapılması gerekenler ihmal etmeye gelmez. Yapılarda, yapı kullanma izni olmadığı durumlarda ceza ile karşı karşıya gelinebilir. İzin olmadığı takdirde inşaat yasalar bakımından bitmemiş olarak sayılıyor. Bununla beraber abonelikler bazı hizmetler binaya sağlanamıyordu. Yapı kullanım izni olmadan elektrik aboneliği almak mümkün müdür diyorsanız yanıtı çok basittir.

İskan almak için ilk şart, inşaat halinde olan yapının tamamı ile bitmesidir. Bitmeyen inşaata yapı kullanım izni verilmesi mümkün değildir. İnşaatın bitmesinin ardından gerekli mercilere başvurarak yapı kullanım belgesinin kesinlikle alınması lazımdır. Belgenin alınmaması sadece abonelikler değil birçok soruna yol açabilir. Yapı kullanım belgesini almak fazla uğraştırıcı değildir. Fakat bir gününüzü ayırmanız iyi olacaktır.

Belgesi Olmadan Elektrik Aboneliği Almak Mümkün mü?

Eskiden yapı kullanım belgesi olmadan elektrik aboneliği almak mümkün değildi. Fakat 29 Temmuz 2008 tarihinde çıkan resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5784 numaralı kanun ile birlikte, ruhsatı olan binalara elektrik, su ve telefon gibi abonelikler yapılması mümkün  hale gelmiştir.

Yapı Kullanım Belgesi Almak Şart mı?

İskan belgesi almak, büyük ölçüde gereklidir. Belgenin alınmaması sizi birçok sorun ile karşı karşıya bırakacaktır. Bunun yanında ev sahibinize yapı kullanım belgesini sorabilirsiniz. Yapı kullanım belgesi olmayan binalar genel olarak tercih edilmez. Belgenin olması evinizi çok daha kolay şekilde satmak için önemli durumdur.

Evin olduğunu ve kullanabilir olduğunu gösteren  belge yeni değildir. Çok önceden beri kullanılan belgeye düzenlemeler gelmiştir. Düzenlemeler ile birlikte belgenin ulaşabilirliği kolaylaşmıştır. Vatandaşın daha rahat ulaşabilmesi için yapılan düzenlemeler önemlidir. Fakat hala almamakta ısrar eden kişiler mevcuttur. Bu belge binanın olmazsa olmazları arasındadır. Gelecekte hukuki  sorun ile karşılaşmamak adına  belgeyi almanız gerekmektedir. Belgenin size çok büyük masrafı olmayacaktır. Bu yüzden bina biter bitmez belgeyi almanızda fayda vardır. Belgenin geçerliliği konusunda, aldığınız adresten bilgi alınız. Belgeyi almak için ortalama 1 gününüzü ayırmanız oldukça yeterli olacaktır.

Gonenc Emlak BlogMarmaris Haber

DMCA.com Protection Status