Turizm merkezi önemli kent Mugla tarihi derinliği kültürel dosu ile dikkat çekerken en güzel yerleri hakkında notlarımızı paylaşalım istedik.

Muğla’nın En Güzel Yerleri

-Telmessos Kaya Mezarları: M.Ö. 4. yüzyılda yapılan mezar Hemepias’ın oğlu Amyntas’ın kaya mezarıdır. Tapınak biçimindeki bu kaya mezar günümüze kadar ulaşabilen en eski kaya mezardır.

-Bodrum Kalesi: Üç tarafı deniz kaplı, iki liman arasında kayalık yarımadada kurulmuştur. Bodrum Kalesi Rodos Şövalyeleri tarafından M.S. 15. yüzyılda St. Peter için yapılmış ve yapımı 99 yıl sürmüştür.

-Halikarnas Mozolesi: Mausoleion (halikarnas mozolesi), Karya Kralı olan Mausolos’un mezarıdır. Kız kardeşi olan 2. Artemisia ve karısı tarafından M.Ö. 353 yılında yaptırılmıştır.

-Köyceğiz: Sessiz, sakin, doğa ile başbaşa kalmak isteyebileceğiniz, hem ruhsal hem de bedenen dinlenebileceğiniz ender yerlerden birisidir Köyceğiz.

-Marmaris: Tarihi yapısı, limanı, otelleri, eşsiz sahili, yeşilin bütün tonlarını barındıran doğası ile enfes bir tatil beldesidir. Burada Marmaris müzesi ve kalesi, kaya mezarları ziyaret edebilirsiniz.

-Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz’in koylarından biri olan Kelebekler Vadisi doğal dengesini korumuş, gerçekten de görülmeye değer bir yerdir. Turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

-Dalaman: Muhteşem doğası, plajları ve birbirinden güzel koyları ile görülmeye değer bir yerdir. Ayrıca Dalaman Çayında ülkemizin en güzel rafting parkurları da bulunmaktadır.

– Ölüdeniz (Fethiye): Efsaneleri ile daha çok bilinen Fethiye, muhteşem doğası ile yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada da bilinen ender tatil yörelerinden biridir. Fethiye Kalesi, Ölüdeniz, Saklıkent Kanyonu, Göcek koyu, Arsada Antik Şehri ve Tlos Antik Kenti ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir.

-İztuzu Plajı: Deniz suyu ile tatlı suyun arasında bulunan İztuzu Plajı, 5 km uzunluğa sahiptir. Caretta Carettaların yoğun olarak bulunduğu bu yere Kaplumbağa Plajı da denmektedir.

-Datça: Ülkemizin en kendine has tatil beldesidir. Bakımlı ve temiz, plajları ve doğası ile görülmesi gereken bir tatil beldesidir.

-Yerküpe Mağarası: Kavaklıdere burada yaşayan yörükler tarafından doğal buzdolabı gibi kullanılırken, şimdilerde ise tam bir turistlerin en çok gezdiği yerler arasına girmiştir.
Eğer siz de bütün bu güzellikleri görmek ve gezmek isterseniz ve otel yerine evde kalmayı tercih ederseniz Marmaris Emlak ile iletişime geçerek istediğiniz yerde ev kiralayabilirsiniz.

Mugla Marmaris Haber       Gonenc Emlak Blog

Bir cevap yazın