Enerji Kimlik Belgesi |Gönenç Emlak

Enerji Kimlik Belgesi Aldınız mı?

Marmaris Gönenç Emlak Şirketi EKB olamayan taşınmazların satılması veya kiralanmasını engelleyen yasanın çıktığını fakat ertelendiğini açıkladı.  Türkiye genelinde lisanslı acentelerde yoğunluk nedeniyle yapılan erteleme salgın nedeniyle tekrar aktif edilmedi.  Ancak kamu lehine avantaj sağlayacak yasa uygulanmaya başladığında mağdur olmamak için işleme başlamayı ihmal etmemek sizin menfaatinize olacaktır. Satış işlemi için tapu dairesine müracaatta bilindiği gibi, kimlik, asgari beyan değer yazısı, DASK ve fotoğraf isteniliyor. Yasa gereği Enerji Kimlik Belgesi ( EKB) ayrıca istenecek. Yeni yapılmış birinci el konutlarda bu sertifika zaten zorunlu. Marmaris emlak piyasasında özellikle merkezi Ankara’da bulunan lisanslı şirketleri tercih ediliyor. Mimari proje, Yapı kullanma izin belgesi ve tapu sureti müracaatta gerekli. Tek daire için değil tek bina için EKB veriliyor. Altı daireli bina için yapılan ödeme sadece 300-TL. Alınan EKB vatandaşlık numarasıyla kontrol edebilirsiniz. Bize göre EKB desteklenmelidir. Peki yapınızın sınıfını değiştirmek mümkün mü? Evet. Önce konuyu biraz açalım.

Verimliliğini neler etkiler?

Verimlilik bir binanın yeterince enerji sağlaması demektir. Binalar bu güçle elektrik ihtiyacını, ısıtma ve soğutma gereksinimi gidermeyi sağlar. Binada bulunan ısıtma ve soğutma sistemleriyle sağlanan bu enerjinin sınıflandırılmasının ise yer aldığı bir rapor bulunur. Bu raporda kaynaklarının ne kadar kullanıldığı ve hangi sınıfta yer aldığı bulunur. Enerji Kimlik Belgesi olarak adlandırılan bu sertifika ise  tüketen tüm binalar için zorunludur. Bu kimlik verimliliğin düzenli olmasını sağlar. Verimliliğine etki yapan faktörler ise kullanılan kaynağın yeterince kullanılabilmesiyle ilgilidir. Bu durumu engellemek için ise pek çok çözüm geliştirilmiştir. Oldukça etkili olarak geliştirilmiş olan yöntemlerde ise binanın ısı yalıtımını en aza indirgenmektedir.

Verimliliğini Etkileyen Etmenler

• Verimlilik artırıcı cihazlar
• Güneşten alınan enerji
• Toprak ve rüzgar enerjisi
• Dış cephe mantolama

Bu unsurlar yapıda verimliliği konusunda önemli oranda artışı getirir. Enerji verimliliğinin artış göstermesiyle de binanın kullanmış olduğu tasarrufu düzene girmektedir. Tasarrufu için uygulanan yöntemlerde verimlilik artırıcı etkisi olan cihazlar önem kazanır. Cihazlar, binalarda kullandığımız miktarı artırır. Tüm binalarda kullanılan bu uygulama verimlilikte etki yaratan etmenler içinde öne çıkar. Eğer verimliliğini artıran cihazlar yapılarda kullanılmadığı takdirde seçilen yöntemin mantolama olduğunu ifade edelim. Mantolama yapıldığında yapının ısı yalıtım verimliliği yükselmektedir. Böylece tasarrufunun gerçekleşmesi elde edilir.

Verimliliği Artırmak

Binaların gereğinden çok güç kullanmaması için verimliliği artıran yöntemler bulunur. Bu yöntemlerle binada fazla israfının önüne geçilmekte ve tasarruf temin edilmektedir. EKB konutlarda araçların ruhsatı gibidir. Yapı için mevcut durumu ve gereken miktarıyla sınıflandırma tespiti görülür. İhtiyaçtan çok  kullanımı var ise binada israfı mevcuttur. Böylesi durumlarda ihtiyaç dışı giderini engellemek amacıyla muhtelif yöntemler kullanılıyor.. Binaların fazla güç kullanmasının engellenmesi için en etkili yöntem verimlilik artırıcı cihazları kullanmaktır. Geçici çözüm mantolama yöntemidir. Binada dış cephe için mantolama yapılır. Mantolama uygulaması yapılmış ev sıcaktan ve soğuktan fazla etki görmez. Bu sayede tasarrufu hedeflenir.

Medya İrtibat: WhatsApp 0532 312 01 16

One Reply to “Enerji Kimlik Belgesi |Gönenç Emlak”

Comments are closed.