Kredi Kartı Kullanımı

Gonenc Emlak Şirketi konut kredisi için yapılan başvurudan önce kredi kartı kullanımına neden dikkat edilmesini gerektiğini açıkladı. Bilindiği gibi konut kredisi talep edildiğinde kredi derecesine önem verilir. Kart kullanımından dolayı gününde ödenmeyen veya biriken borçlar nedeniyle notunuz düşebilir. Bu nedenle kredi kartı kullanımında özen göstermeniz gereklidir.

Kredi Kartı Borcumu Ödemediğim Takdirde Ne Olur?
Borçları ödenmediği takdirde izlenecek yollar Banka ve K. Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Kanun ve yönetmelik uyarınca kart borcu ödenmediği takdirde bankaların yapabileceği yaptırımlar şöyle sıralanmaktadır:

Geç Ödenen Kartın Borcuna Faiz İşler
Borcuna geç ödeme yapılması durumunda, 2016 yılının son çeyreği itibarıyla dönem borcundaki asgari ödeme tutarına kadarki kısmına, aylık en yüksek %2,52 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme miktarı dışında kalan kısma da aylık en yüksek %2,02 akdi faiz uygulanıyor. Ayrıca akdi faiz, nakit çekmede de uygulanabilen en yüksek faiz oranı olarak kanunda belirtilmektedir.

Akdi ve Gecikme Faiz Oranlarını TCMB Belirlemektedir
Gecikme ve akdi faiz oranları piyasadaki faiz oranlarına istinaden, 3 ayda bir belirlenir. Bununla İlgili kanunda yer alan , Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, en yüksek(azami) miktarda akdi ile gecikme faiz oranlarında tespit yapmaya yetkilidir ve belirlediği bu oranlar 3 ayda bir açıklanır.” Şeklinde tanımlanmaktadır. Tüketici kişilerin internet üzerinden ulaşacakları çeşitli sitelerde, gecikme faizi hesaplama araçlarına ulaşıp ödeme yapacakları faiz tutarını hesaplamaları mümkündür.

Ödeme Geciktiğinde Kart Nakit Çekime Kapatılır
İlgili kanuna göre çıkarılan yönetmelik uyarınca bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarında üç kez geç ödeme yapılırsa kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılır.

Borcundan Ötürü Yasal İşlem Başlatılabilir
Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği uyarınca banka birbirini takip eden iki asgari ödeme tutarını ödemeyen  kartın kullanıcısından bütün alacaklarını 30 gün süresinde ödemesini talep edebilir. Bu kartın kullanıcısına son ödediği borçtan itibaren takip sürecinin başlatılmasına deyin yaklaşık olarak 90 günlük yasal süre veriyor. Kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli husus iki taksit ödemesidir. Üst üste iki taksit ödemesi yapılmadığı zaman tüm inisiyatif bankanın elindedir.

Borç yiğitin kamçısıdır derler. Fakat siz yine de kontrollü olunuz. Konut kredisi talebinde bulunduğunuzda borcunuz kötü referans olabilir. Çekmek istediğiniz krediye ilişkin talebinizde değerleme yapılırken notunuz banka tarafından dikkate alınır. Fakat avantajlı konumu da söz konusudur. Örneğin hiç kredi çekmemiş, kart kullanmamış durumda pek muteber olmazsınız. Biz aksine, kredi çeken, kartı kullanan fakat borcunu düzenli ödeyen veye borcunu kapatanların krediye yönelik derecesinin yükseldiğini biliyoruz.İtibar kredidir.

Konut kredisi kullanarak Marmariste sarılık ev almak isteyenlerin, konut aramaya başlamadan önce banka ile görüşmeleri önerilir.

Kaynak: Konut Kredisi

Bir cevap yazın