Marmaris konut maliyeti arttı

Maliyetler fiyatlara yansıdı

Gonenc Emlak Şirketi Marmaris konut maliyeti  arttı tespitine  rağmen son iki yılda 2.000.000 adet üzerinde konutun Türkiye ‘de satıldığını bildirdi.

Muğla Marmaris Emlak piyasasının da genel satışlara, yerli yabancı satış işlemleri ile katkıda bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin nerede ise her yerinde demir, çimento, tuğla başta gelmek üzere tüm inşaat malzemeleri ayni. Nakliyeden doğan fiyat farklılıkları var.  İstanbul ‘da konut inşaatı ile Muğla ‘da inşaat maliyeti açısından uçurum olacak farklılıklar yok.

Bu karşılaştırma ayni kalitede, seviyede malzemeler için geçerli. Peki neden konut fiyatları bu kadar yüksek? Bize göre en belirleyici etmen arsa payı maliyetleri. Örnekleme ile gidelim. 1000m2 arsada %20 tax ile inşa edilen üç katlı 6 daireli konutun daire başına arsa payı !/6 olur. Arsanın 600.000-TL maliyeti var ise; her daire için sadece arsa maliyeti 100.000-TL ‘dir.

Ayni arsa, 9 kat imarlı ve 18 adet daire yapılabiliyor ise, dairelerin maliyetinin beheri 33.000-TL olduğu görülür. Satış fiyatlarındaki farklılıkta pek çok unsur rol oynar. Fakat en belirgin olanı maliyetlerdeki arsa payı oranıdır.

Nitekim, kat karşılığı ile inşa edilen konutlarda iki daire maliyeti toplamı bir konut maliyeti tablosunu oluşturur. Farklı biçimde olsa da ayni hesaplama ile karşılaşırız.

Bu arada, inşaat malzemelerindeki fiyat artışlarının da dikkate alınması gerekir. Ancak; tüm bunlara karsın 2014 ve 2015 yıllarında toplam 2.000.000 adet konut satılmıştır. 2016 yılında da rekor egale edildi.  Bu yıl ise Tuik tarafından açıklanan rapor trendin devam edeceğini göstermektedir.

Hiç azımsanmayacak hacimde konut satışının, konut maliyetlerindeki artışa rağmen gerçekleştiğini belirtelim. Giderlerdeki artış satılık konut fiyatlarının yükselmesinin de nedenidir. Giderler içinde en önemli payı arsa maliyeti almaktadır.

Ülke genelinde yaşanan konut açığı, ilçemizde de hızlı nüfus artışı nedeniyle kronik durumdadır. 25 yıl içinde 6.300 kişiden, 100.000 nüfusa yükselen turizm ilçesinde yaz aylarında 250-300.000 konaklama izlenir. Arz talep kanunu gereği fiyatlar da günden güne artmakta, gayrimenkul alımı ciddi yatırım aracı olmaktadır. İlçemiz sürekli göç almaktadır.

Özellikle merkezden, sahillerden içeriye doğru genişleyen alanda satılık parsel nerede ise kalmamıştır. Kentsel dönüşüm uygulaması yaygınlaşarak devam etmektedir. Ancak; eski yapılar yıkılarak yeni inşaat yapma olanağı bulunmaktadır. Maalesef bu durumu iyileştirecek herhangi gelişme de mümkün görünmüyor. Maliyetlerdeki artış ve yükselen konut talebi fiyat etiketlerine yansımaya devam ediyor.

Satılık ilanları:  Gonenc Emlak sitesinde yüzlerce güncel ilanla veriliyor.

 

Bir cevap yazın